Robert Mentink, Business Manager Employee Experience bij Integron

BU Manager Employee Experience

Zo zakt de employee Net Promoter Score (eNPS), dé graadmeter voor ‘medewerkers-enthousiasme’, naar +3. Vorig jaar was dat nog +7. Ook de werkdruk is voor 29% van de medewerkers te hoog, met gevolgen voor hun enthousiasme, betrokkenheid en verzuim. Bovendien is nog steeds 1 op de 3 medewerkers van plan om ergens anders aan de slag te gaan. Dit blijkt uit het Employee Experience 2025-onderzoek dat onderzoeks- en adviesbureau Integron jaarlijks uitvoert onder zo’n 5.000 deelnemers verdeeld over 13 branches.  

Het onderzoek toont aan dat het bij organisaties regelmatig rommelt tussen de managementlagen. Er is een kloof ontstaan tussen hoger management en de werkvloer. Medewerkers hebben weliswaar steeds meer vertrouwen in hun direct leidinggevende, maar steeds minder in het managementteam. Zo scoort het vertrouwen in de leidinggevende een 7,5 en krijgt het vertrouwen in het MT niet meer dan een 6,7. Enkele jaren geleden was dat nog boven de 7. Resultaten laten zien dat de meeste organisaties vooral aandacht hadden voor de werkvloer, maar daarbij de leidinggevenden en zichzelf (MT) zijn vergeten. “Geen beste ontwikkeling, want als het management niet lekker in zijn vel zit, straalt dat negatief uit op de medewerkers, We zien dat vooral bij de hogere managementlagen het hart steeds langzamer klopt voor de organisatie. Dit heeft impact op iedereen. De manager is immers cruciaal. Vliegt de manager uit de bocht, dan trapt vervolgens ook de medewerker op de rem”, zegt Robert Mentink, Business Unit Manager Employee Experience bij Integron. 

Als het management niet lekker in zijn vel zit, straalt dat negatief uit op de medewerkers, We zien dat vooral bij de hogere managementlagen het hart steeds langzamer klopt voor de organisatie. Dit heeft impact op iedereen.

Verandering nodig

Om de medewerkerbeleving van werkend Nederland te versterken, moeten er binnen organisaties enkele veranderingen plaatsvinden. Mentink: “Om te beginnen bij de manier waarop managementlagen met elkaar omgaan. Organisaties moeten tijd vrijmaken om te werken aan het vertrouwen tussen de lagen om samen verandering te realiseren en successen te behalen. Want veranderen doe je niet zomaar. Dat kost tijd en energie. Organisatieverandering zorgt op dit moment alleen maar voor meer druk op de ketel en een negatievere beleving. Werkend Nederland geeft aan dat 24% van de organisaties in verandering zit. We hebben het dan over grotere veranderingen als strategiewijzigingen en fusies en overnames. Dat heeft effect op de eNPS, die keldert naar -6. Bijna de helft van de medewerkers gaat op zoek naar een nieuwe baan en 1 op de 5 medewerkers meldt zich vaker ziek. Bovendien wordt men aanzienlijk kritischer op de samenwerking binnen de organisatie, het managementteam, de leidinggevende en de strategie. En over de leidinggevenden gesproken: die mogen steviger in het zadel komen te zitten. Zij zijn namelijk cruciaal voor de medewerker en bepalend of de medewerker blijft of zijn geluk ergens anders gaat zoeken.”

Opvallend… Gen Z’ers enthousiaster over werkgever

Vorig jaar kwam uit het onderzoek naar voren dat vooral bij de Generatie Z de drang om van baan te wisselen groot was. Trots zijn op en enthousiast zijn over hun werkgever was ver te zoeken. Maar tijden veranderen blijkbaar. “Opvallend is dat het enthousiasme van alle generaties daalt, behalve bij Generatie Z. De eNPS binnen deze groep is gestegen van -2 in 2024 naar +5 in 2025. Een verklaring hiervoor is dat Gen Z’ers zich vooral in de categorie ‘medewerker’ bevinden en dat ze niet vaak een managementfunctie bekleden. We zagen namelijk dat gemiddeld juist medewerkers iets meer tevreden zijn geworden over hun salaris, werk-privébalans en werkplezier”, aldus Mentink.

Over het onderzoek

Integron heeft voor de zestiende keer het medewerkerbelevingsonderzoek uitgevoerd via een steekproef van zo’n 5.000 Nederlanders. Een representatieve afspiegeling van de Nederlandse beroepsbevolking. Het onderzoek is begin 2025 uitgevoerd. De volgende branches zijn daarin meegenomen:  bouw, installatie, facilitaire dienstverlening, financiële dienstverlening, groothandel, ICT, industrie, onderwijs, overheid, kennisintensieve dienstverlening, retail, transport en logistiek en zorg en welzijn.

Gratis rapport:

Employee Experience in Nederland 2026

Hoe gaat werkend Nederland om met organisatieverandering? Lees het in het nieuwe onderzoek naar de medewerkersbeleving in Nederland. Download nu het gratis rapport.

Employee Experience in Nederland 2026 uitgelicht
Deel dit bericht:
  • 2 juli 2026Kennis & Nieuws, Klantbeleving, Werkbeleving9,7 min

    Muziek doet iets bijzonders. In een fractie van een seconde roept het herinneringen en emoties op waarvan je dacht dat je ze vergeten was. The Beatles, Queen, Madonna, ABBA, Marvin Gaye en Michael Jackson. Voor velen muziek van een andere generatie, maar wel muziek die iets universeels raakt. Voor mij betekent het teruggaan naar de achterbank van de auto van mijn ouders, onderweg op vakantie naar Zuid-Frankrijk. Een gevoel van samen zijn, gedeeld in muziek die uiteindelijk ook een beetje van mij werd. Verbinding ontstaat niet doordat mensen hetzelfde zijn, maar doordat we samen iets beleven.

  • 5 juni 2026Kennis & Nieuws2,7 min

    Organisaties die het afgelopen jaar uitblonken in klant- en medewerkerbeleving zijn gisteren tijdens de Beleving Awards 2026 in het zonnetje gezet. Tijdens het jaarlijkse relatie-event van onderzoeks- en adviesbureau Integron werden de Customer Experience Awards, Employee Experience Awards, aanmoedigingsprijzen en de Hero Awards uitgereikt. Daarmee werden zowel organisaties als individuen beloond voor hun bijdrage aan enthousiaste klanten, betrokken medewerkers en sterke resultaten.

  • 30 april 2026Kennis & Nieuws, Werkbeleving5,8 min

    Leiderschap staat al jaren hoog op de agenda. In MT’s, in HR-plannen en in ontwikkelprogramma’s. Toch blijft het één van de belangrijkste redenen waarom mensen hun organisatie verlaten. Dat is geen nieuw inzicht. Wat wél opvalt, is dat we er ondanks alle kennis, modellen en trainingen maar beperkt in slagen om het in de praktijk beter te doen.